Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji i rozliczania się z urzędem skarbowym. Do wyboru jest kilka możliwości: ryczałt książka przychodów i rozchodów lub księga handlowa.

Księgowość internetowa

Codzienne mozolne wpisywanie zdarzeń gospodarczych do tradycyjnych papierowych dokumentów możemy zaliczyć już do lamusa. Większość osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą decyduje się na:

• prowadzenie księgowości za pośrednictwem profesjonalnego biura,
• prowadzenie księgowości internetowej.

Księgowość prowadzona za pośrednictwem biura zewnętrznego jest bardzo wygodna. Wystarczy raz w miesiącu dostarczyć faktury. Biuro odpowiada za prawidłowość rozliczeń, terminowość i wypełnianie odpowiednich formularzy. Niestety a to wszystko trzeba zapłacić.
Tańszym rozwiązaniem jest księgowość internetowa. Do dyspozycji mamy programy całkowicie darmowe lub niewielką odpłatność abonamentową. Programy dostosowane są do najnowszych rozwiązań prawnych. Uwzględniają aktualne stawki podatku dochodowego, VAT i przysługujące ulgi.

Korzystanie z księgowości internetowej wymaga jednak ręcznego wprowadzania danych z faktur. Możliwość zdefiniowania kontrahentów, zdarzeń gospodarczych, stawek podatkowych znacznie ułatwia prowadzanie danych i rozliczenia. Programy online umożliwiają sporządzanie rozliczeń miesięcznych, kwartalnych i rocznych w formie wydruków lub elektronicznej.

Niestety księgowość internetowa ma także minusy. To na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek znajomości przepisów podatkowych, czyli musi przede wszystkim wiedzieć jak rozliczać koszty, które wydatki może wpisać w koszty bieżące, a które amortyzować. Potrzebne informacje znajdzie jednak bez trudu w internecie.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów